události
HomePro ŽenyUdržitelná móda: Záleží mi na ní, proto se o ni starám

Udržitelná móda: Záleží mi na ní, proto se o ni starám

- Reklama -aktualita

Ať už nakupujete oblečení z druhé ruky, kladete důraz na lokálnosť, designérský přístup, ruční práci nebo přírodní materiály, smysl udržitelné módy je nejen v etickém nakupování, ale zejména v péči o kousky v šatníku, které vám tak vydrží opravdu dlouho.

Kvalita a jednoduchost vítězí
Když se před 9 tisíci lety začali tkát látky, jejich účelem bylo udržet členy rodiny v teple, ochránit jejich majetek a poskytnout jim pocit bezpečí. No dnes je všechno jinak. Rychlá doba nás vtáhla do kolotoče nekonečných nákupů a hromadění textilního odpadu. Móda najednou nechrání člověka, ale znečišťuje životní prostředí. Produkuje více skleníkových plynů než letecká a lodní doprava dohromady, zotročuje pracovníků textilních továren, drancuje zdroje pitné vody, kontaminuje půdu a rapidně zvyšuje podíl mikroplastu v oceánech. Výrobci usilují najít způsoby jak transformovat módní průmysl směrem k větší transparentnosti, udržitelnosti a etickosti. Vždyť ročně se vyrobí 80 miliard kusů oblečení, přičemž průměrný Slovák vyhodí za stejné období až 28 kilo textilií! Ačkoliv recept na prodloužení životnosti oděvů je takový jednoduchý: kvalita, nadčasový design a správná péče.

Rozložitelné a šetrné k přírodě
Každé vlákno má unikátní vlastnosti, díky čemuž je každá tkanina vhodná na různé typy použití. Kromě tradiční bavlny se pěstování přírodních materiálů považuje za poměrně ekologické. 100% organické tkaniny jsou biologicky rozložitelné, snadno recyklovatelné, nepotřebují při pěstování hodně vody, chemikálie a jsou prodyšné. Díky antibakteriálním účinkem a hypoalergenním vlastnostem jsou ideální pro lidi s alergiemi, ekzémem či přecitlivělou pokožkou. Mnohé mají chladivý efekt, termoregulační schopnosti a dokážou odvádět pot spolu se zápachem z těla. Na rozdíl od polyesteru, nebudeme v příjemných lněných šatech nikdy nepříjemně zapáchat. Také péče o přírodní materiály je poměrně jednoduchá. Stačí je vyprat na nízké teplotě a nechat volně uschnout na tmavém místě. Sluneční paprsky z nich totiž vytahují barvu a urychlují jejich stárnutí. Aby se tak neničili, třeba je míchat s jinými umělými materiály, čímž se však komplikuje jejich následná recyklace.

I syntetická vlákna mohou být udržitelné
Umělá vlákna se na rozdíl od přírodních tak nemačkají, drží tvar a barvy, rychle schnou a jsou celkově odolnější. Vznikají při chemických reakcích, ačkoli v některých byste našli kus přírody. Populární lyocell je získává z rychle rostoucích dubů, buků a eukalyptů, podobně i viskóza či modal. Polyester, polyamid a polyakryl jsou čistá syntetika. Vyrábějí se ze stejného materiálu jako plastové láhve. Když je pereme, do odpadních vod putují mikroplastu. More mikroplastu. Odhaduje se, že jediný polyesterový oděv uvolní až 1 900 individuálních plastových mikrovláken do zdrojů pitné vody, řek a oceánů.

Dobrou zprávou je, že na trhu existuje už i recyklovaný polyester získaný z recyklovaných PET lahví. Jeho mladším bratrem se stal Econyl, inovativní materiál vyrobený z recyklovaných rybářských sítí a plastového odpadu z oceánů. Tyto materiály nejsou sice rozložitelné, ale dají se recyklovat.

V módě je kvalita a pečlivé praní
Ať už přírodní nebo syntetické, oblečení by mělo být kvalitní. Vyšší gramáž svědčí o tom, že tkanina je nejen kvalitnější, ale také déle vydrží. Oblečení si udrží tvar a barvy, vy ušetříte množství energie a eliminujete uvolňování mikročástic do odpadních vod. Druhým pravidlem je prát jen tehdy, když je to nutné. Ideální na 30-tce, ale zejména v kvalitní pračce. Pračky od LG jsou dostupné v nejúspornějších třídách na trhu, například taková LG F4WV909P2TE patří do energetické třídy A. Pojme najednou až 9 kilo prádla, které si sama nejen automaticky zváží, ale vyhodnotí i jemnost materiálů a přizpůsobí tomu pohyby pro efektivní a šetrné praní. Nezapomeňte na speciální sáčky na praní, které zabraňují úniku mikroplastu. Nebo spěcháte? Program TurboWash ™ 360 ° vám prádlo vypere už za 39 minut. A jak alergici oceníte program Pro alergiky, který odstraní z oblečení až 99,9% prachových roztočů.

Jsou pračky a jsou pračky
Už jste někdy měli v oblečení mole? Není nic horšího než najít díru na oblíbeném svetru. Investujte do cedrových kuliček nebo do levandulových plátků, které odeženou škůdců. Dobrá zpráva: zapomeňte na žehličku. Oblečení stačí dobře vytřást, pověsit a lokální napařit napařovací. Pravidelné žehlení totiž textilu neprospívá.

- Reklama -podnikatel
Redakce doporučuje ⇢
- Reklama -PR články
Další články autora
- Advertisement -podnikatel